10 spôsobov, ako na vás NSA špionuje v roku 2020


10 spôsobov, ako na vás NSA špionuje v roku 2020

Už ste niekedy mali pocit, že ich sledujete? Napadlo vás niekedy, že niekto môže neustále sledovať vaše digitálne stopy, aby narušil vaše súkromie? Je to už šesť rokov, čo neslávny píšťalka, Edward Snowden, prezradil utajované spisy Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), aby ich mohol vidieť svet. To bolo vtedy, svet prišiel vedieť, ako strýko Sam neustále sleduje.


Svet samozrejme vie o incidente, poďme však zabaviť spomienky na tých, ktorí zabudli. Edward Snowden odpálil píšťalku na NSA 5. júna 2013. Dokumenty, ktoré zverejnil Snowden, odhalili, že NSA špionuje nielen amerických občanov, ale zhromažďuje osobné údaje o jednotlivcoch z celého sveta. Snowdenove odhalenia vzali svet búrkou, keď sa Netizens spojil, aby položil túto otázku:

je ikona NSA špionážna na mne

Prečo na mňa špehuje NSA?

Napriek dopadu, ktorý odhalenia spočiatku mali, je šokujúce vidieť, že varovania vstúpili jedným uchom a druhé zhasli. Ako čas plynul, ľudia zabudli, ako sa v mene národného záujmu porušilo ich súkromie. Bez ohľadu na to si stále vážime Snowdenovu obeť a to, čo pre nás urobil. Znova vám teda pripomenieme, ako vás na vás NSA špionážne špehuje!

XKeyScore alebo XKS

XKS je tajný program vyvinutý Národnou bezpečnostnou agentúrou na vyhľadávanie a analýzu globálnych údajov z internetu. XKS je sofistikovaný program, ktorý umožňuje NSA prístup k monitorovaniu internetu. Program umožňuje NSA čítať vaše e-maily, prístup k vyhľadávacím dotazom, histórii prehliadania a zdieľaným dokumentom. Program umožňuje NSA virtuálny prístup k vášmu zariadeniu – umožňuje im sledovať všetko. NSA môže ďalej sledovať vaše zariadenie, nech ste kdekoľvek. Stručne povedané, majú prístup ku všetkému a všetkému.

Operácie na mieru šitý prístup

V roku 1997 NSA vytvorila svoju elitnú hackerskú divíziu s názvom Tailored Access Operations, známa aj ako TAO. TAO je špecializovaná jednotka na zhromažďovanie spravodajských informácií o boji proti počítačovej vojne, ktorá sa riadi týmto mottom: „Vaše údaje sú naše údaje, vaše vybavenie je naše vybavenie – kedykoľvek, kdekoľvek a akýmikoľvek zákonnými prostriedkami“. Operácie prístupu na mieru využíva bezpečnostné medzery v zariadeniach na zhromažďovanie informácií o užívateľovi alebo na použitie zariadenia ako nástroja na sledovanie. Zariadenia s minimálnymi alebo žiadnymi bezpečnostnými medzerami však nie sú ďaleko od TAO.

Spoločnosť TAO je schopná dostatočne narušiť bezpečnosť vášho zariadenia pomocou škodlivého softvéru. Môžu nasmerovať cielený prenos na falošné verzie skutočných webových stránok, aby sledovali protokoly a aktivitu používateľov. TAO tiež pracuje v spojenectve s technologickými spoločnosťami pri vytváraní zadných brán v smerovačoch – využívajú zariadenia nielen virtuálne, ale aj fyzicky.

Zber údajov zo sociálnych médií a telekomunikačných gigantov

V rámci povinností programu PRISM žiadal NSA údaje od sociálnych médií a telekomunikačných gigantov. NSA môže tieto spoločnosti požiadať o informácie, ako sú fotografie, videá, e-maily a história prehliadania. Medzi jeho najväčších technologických spolupracovníkov patria spoločnosti Google, Facebook, Microsoft, Yahoo a Apple.

Five Eyes Intelligence Alliance

Vznik NSA bol podporený myšlienkou národnej bezpečnosti. NSA bol vytvorený na zhromažďovanie informácií o cudzích krajinách a občanoch, nie o občanoch USA. Aliancia mala pomôcť organizácii odolať a čeliť akémukoľvek kroku proti národnej bezpečnosti. Stručne povedané, NSA nebola oprávnená zhromažďovať spravodajské informácie o Američanoch. Aj keď otázka znie, urobili tak? Áno!

Využívajúc právne medzery, NSA nielen zhromažďuje informácie o občanoch Spojených štátov, ale tiež ich delí so svojimi spojencami s názvom Five Eyes Intelligence Alliance. Aliancia sa skladá z piatich krajín: Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada, Nový Zéland a Austrália. Vzťah je však vzájomný, keďže spravodajské informácie o iných krajinách sa zdieľajú aj so Spojenými štátmi.

Kam ďalej idete NSA

Nie si sám! Bez ohľadu na to, kam idete, NSA nasleduje. NSA môže sledovať vašu polohu prostredníctvom mobilného operátora, otvorených sietí Wi-Fi v blízkosti (samozrejme ohrozených bezpečnosťou) a GPS. Podľa Washington Post zhromažďuje NSA denne okolo 5 miliárd záznamov. NSA môže sledovať vaše obľúbené miesta tým, že sleduje vaše cestovné vzorce. Kto vie, mohli by si byť vedomí vášho tajného úkrytu v strome. Ďalej s pomocou týchto informácií môže NSA lokalizovať spolupracovníkov cieľových jednotlivcov – a tiež z nich urobiť záujmovú osobu..

Niekto sleduje

NSA má jednoduchý prístup k fotoaparátu na vašom notebooku, smartfóne a dokonca aj webkamerách pomocou jednoduchého útoku škodlivého softvéru. Útok je tak jemný, že si ani nevšimnete, že vaše zariadenie bolo napadnuté. Nemá to žiadny vplyv na výkon vášho zariadenia, jeho hlavným účelom je zhromažďovanie informácií. Okrem toho môžu byť vaše mikrofóny použité aj na nahrávanie a prenos vašich rozhovorov bez vášho súhlasu.

Dokonca aj vypnuté zariadenia sa dajú zapnúť bez toho, aby ste si toho všimli. Zaujímalo vás niekedy, prečo ste bombardovaní reklamami na niečo, čo ste práve prediskutovali so svojím priateľom? Keď už hovoríme o reklamách, existuje dôvod, prečo Mark Zuckerberg stále drží fotoaparát a mikrofón stále v dosahu. A dôvod je, že vie!

NSA prečiarkne tento kontrolný zoznam

Informácie spoločnosti Snowden o úniku odhalili, že NSA tiež špionuje vaše nákupy. Vďaka spolupráci s gigantmi kreditných kariet, ako je Visa, môže NSA pristupovať k vašim denníkom nákupu a sledovať vaše nákupné správanie. NSA okrem toho vytvoril alianciu so spoločnosťou pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu, ktorá je známa aj ako SWIFT.

NSA má prístup k informáciám z databázy SWIFT, ktorá obsahuje záznamy o nákupoch uskutočnených pomocou kreditných kariet a iných finančných transakciách. Účelom zhromažďovania takýchto informácií bolo sledovať nákupy teroristických organizácií, je však pre nás ťažké uveriť, že informácie o občanovi nakupujúcom potraviny v tomto ohľade pomáhajú.

Building Backdoor – obľúbený čas odovzdania NSA

Všetci vieme o slávnom incidente FBI-Apple už v roku 2016. To bolo vtedy, keď spoločnosť Apple odmietla žiadosť FBI o prístup k údajom o zabavenom iPhone na mieste činu, ktorého sa zúčastnili strelci zo San Bernardina. Odpoveď Apple sprevádzala vôľu, na ktorú Cook reagoval:"Nikto by nechcel postaviť hlavný kľúč, ktorý by otočil stovky miliónov zámkov, aj keby tento kľúč bol vo vlastníctve osoby, ktorej dôverujete najviac … ten kľúč mohol byť ukradnutý".

Je zrejmé, že to je jedna strana mince. Podľa odhalení spoločnosti Snowden vydáva NSA ročne vyše 200 miliónov dolárov, aby ohrozila bezpečnosť zariadení. Takéto množstvo mamutov sa vynakladá na spoluprácu s technickými gigantmi – vytvárajú sa zadné dvierka na sledovanie.

Ďalšou udalosťou, ktorá bola v centre pozornosti, bola spolupráca NSA-RSA, kde Národná bezpečnostná agentúra zaplatila RSA 10 miliónov USD za vytvorenie backdoor a distribúciu kompromitovaných šifrovacích nástrojov. RSA v priebehu rokov tvrdí, že sa ich vzťah s NSA zmenil, ale pevne veríme v túto predstavu: raz zlodej, vždy zlodej.

Samozrejme, jedná sa o niekoľko známych incidentov. Musí existovať stovka takejto spolupráce, o ktorej nevieme. Aliancie, ktoré sú stále funkčné a špehujú nás spolu s NSA, z tieňa.

Poslať informácie

NSA má prístup k informáciám odoslaným alebo prijatým vo vašich textových správach. Úrad NSA zhromažďuje nielen informácie o obsahu správ, ale aj o metaúdajoch, ktoré im umožňujú prístup k protokolom transakcií z vášho zariadenia, kontaktov a vašej aktuálnej polohy..

Niekto je v telefóne

NSA zhromažďoval aj informácie o telefonických rozhovoroch. Tieto informácie sa však neobmedzovali iba na metaúdaje. V roku 2009 NSA spustil tajný program známy ako Mystic, podľa odhalení Snowdena umožnil NSA zaznamenávať nielen metadáta, ale aj obsah telefonických konverzácií. V roku 2011 program dosiahol svoj vrchol, keďže sa uvádza, že spoločnosť Mystic umožnila NSA zaznamenávať telefónny obsah a metadáta krajiny celý mesiac..

Existuje riešenie pre všetko

Pri zdieľaní digitálneho priestoru je našou zodpovednosťou nielen vzdelávať našich spoluobčanov o metódach, prostredníctvom ktorých ich NSA špehuje, ale tiež im poskytovať riešenia. Vďaka dôkladnému prieskumu náš tím prišiel s spôsobmi, ako zvýšiť úroveň zabezpečenia na vyššiu úroveň – vďaka čomu sú vaše zariadenia nezraniteľné pred pokusmi o prienik. Ďalej sme silnými propagátormi ochrany osobných údajov a anonymity a prišli sme s pokynmi, pomocou ktorých sa môžete chrániť pred online sledovaním a zabrániť tomu, aby NSA porušovalo vaše súkromie..

Ochrana osobných údajov na internete – Povedzte nie kontrole online

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map