Ako funguje rozpoznávanie tváre


Ako funguje rozpoznávanie tváre

Premýšľali ste niekedy, prečo sú všetci po vašich údajoch o tvári? Od letiskových zvykov po smartfóny zhromažďuje každý subjekt vaše údaje o tvári. Vďaka technológii rozpoznávania tváre, známej tiež ako FRT, sú dnes údaje o tvári najvyhľadávanejšie.
Nie je žiadnym tajomstvom, že v priebehu rokov sa rozpoznávanie tváre zmenilo z geniálnej formy vysoko vyspelých bezpečnostných systémov vo filmoch na existujúce všade okolo nás a dnes v našich rukách..


Čo je rozpoznávanie tváre?

Podľa definície je rozpoznávanie tváre biometrickou softvérovou aplikáciou, ktorá je dostatočne pokročilá na to, aby jednoznačne identifikovala alebo overila osobu porovnaním a analýzou vzorcov založených na kontúrach tváre osoby..
Na zjednodušenie majú ľudia jedinečný tvar tváre. Softvér na rozpoznávanie tváre je schopný analyzovať vaše rysy tváre a uložiť ich do rozsiahlej databázy. Potom naskenuje vašu tvár, aby sa zhodovala s vašimi informáciami z vytvorenej databázy a zistila, kto ste.
Mnohé spoločnosti skáču na rozpoznávacom modeli tváre, pretože sa očakáva, že do roku 2025 sa tento priemysel rozrastie na 10,15 miliárd dolárov. Spoločnosť Apple využíva technológiu rozpoznávania tváre tak dobre, že úplne odstránila skener odtlačkov prstov..
Technickí giganti vsádzajú na rozpoznávanie tváre ako na rušivú technológiu, ktorá zjednodušuje každodenné činnosti, ako sú platby za potraviny, palivo a iné len skenovaním tváre..
Podobne ako pri každom inom technologickom produkte sa niektorí usilujú o zvýšené používanie technológie rozpoznávania tváre, zatiaľ čo zástancovia ochrany súkromia a bezpečnosti spochybňujú obavy týkajúce sa ochrany súkromia a bezpečnosti tejto technológie..

rysy tváre

Implementácia rozpoznávania tváre

Táto technológia bola v našej spoločnosti implementovaná niekoľkými spôsobmi. Niektoré telefóny už používajú rozpoznávanie tváre na udelenie prístupu a niektoré vlády ako Čína a USA používajú rozpoznávanie tváre v databázach, ako sú vodičské preukazy, z rôznych dôvodov..
Máme tiež aplikácie sociálnych médií a zabudovaný softvér na rozpoznávanie tváre, ktorý využíva detekciu tváre, ako je Snapchat a identifikácia tváre. Teraz existuje veľký rozdiel medzi detekciou tváre a rozpoznaním tváre. Pri rozpoznaní tváre by zariadenie povedalo: „áno, to je moja tvár“ a počítačom pri rozpoznávaní tváre povie „áno, to je tvoja tvár!“
Táto schopnosť potvrdiť totožnosť je niečo, čo náš mozog naberie veľmi rýchlo, keď sme mladí. Stále je to pre počítače dosť zložitý problém. Poďme sa teda hlbšie venovať rozpoznaniu tváre a vede toho, ako to funguje.

detekcia tváre

Ako funguje rozpoznávanie tváre?

Všeobecné funkcie technológie sú tieto:

 • Krok 1: Detekcia tváre

  Keď uvažujete o ľudskej tvári, uvažujete o celkom základnej sade rysov tváre. Tvár má oči, nos a ústa. Je tu však viac ako len tieto vlastnosti. Tvár sa líši v mnohých faktoroch, ako je šírka nosa, vzdialenosť medzi očami, tvar a veľkosť úst, atď..

 • Krok 2: Analýza tváre

  Niektoré technológie rozpoznávania tváre sa zameriavajú na až 80 faktorov tváre, aby pomohli identifikovať jedinečné vlastnosti a napokon totožnosti. Tieto vlastnosti sú veľmi podrobné a pozorujú veci, ako je hĺbka očných pätiek, výška lícnych kostí a tvar čeľuste. Samozrejme, s niekoľkými komplikovanými faktormi, ktoré sa majú merať, môžu vzniknúť určité komplikácie.

 • Krok 3: Problémy starnutia

  Napríklad tváre tých, ktorí starnú. Niet pochýb o tom, že keď starneme, vyzeráme inak. Aby sme to obišli, počítače sa naučili, ktoré funkcie majú tendenciu zostať relatívne nezmenené bez ohľadu na to, ako starneme, a tieto funkcie pozorne sledujú.
  Ale aj keby sme nestarli, stále by tu boli každodenné komplikácie. Zamyslite sa nad tým, čo sa stane, keď sa počítač pokúsi analyzovať vašu tvár a nedotýkate sa vždy jeho senzora alebo kamery v rovnakom uhle.?
  To je niečo, s čím sa ľudia denne stretávajú, ale nikdy s nimi nikdy nie je problém. Pre počítače to však môže predstavovať vážne komplikovanú prekážku pri zisťovaní a rozpoznávaní tváre. Inžinieri preto našli niekoľko rôznych techník na obchádzanie týchto systémov na rozpoznávanie tváre.

 • Krok 4: 2D až 3D

  Mnoho telefónov, ktoré používajú rozpoznávanie tváre, vás pri nastavení systému rozpoznávania tváre vyzve, aby ste sa pohybovali po tvári, aby ste vedeli, ako vyzeráte z rôznych uhlov..
  Iné systémy rozpoznávania tváre využívajú technológie 2D na 3D na mapovanie 2D obrazu vašej tváre na 2D model na výpočet toho, ako by ste mali vyzerať z rôznych uhlov. Počítače zmerajú tieto faktory na mierky menšie ako milimeter, aby vytvorili odtlačok / obrázok, ktorý je, ako sa uvádza názov, odtlačkom prsta, ale pre vašu tvár.

Obmedzenia systémov rozpoznávania tváre

Rovnako ako v prípade iných technológií, aj systémy rozpoznávania tváre čelia prekážkam. Tu sú niektoré z obmedzení:

 • Zneužitie moci
  Krajiny s malou alebo žiadnou osobnou slobodou môžu vidieť, že vlády alebo iné subjekty zneužívajú svoju moc pomocou technológie, ktorú považujú za vhodnú. To znamená, že agentúry by mohli potenciálne špehovať svojich občanov a označovať ich za svoje správy, s ktorými komunikujete atď.
 • Chybné obvinenia
  Orgány činné v trestnom konaní používajú systémy rozpoznávania tváre na boj proti trestnej činnosti sledovaním zločincov prostredníctvom kamerových systémov. To znamená, že mohli pozorne sledovať takmer každého, kedykoľvek počas dňa, a sledovať ich kdekoľvek.
 • Rasová diskriminácia
  Softvér a technológia rozpoznávania tváre by mohli eskalovať riziko rasovej zaujatosti. Nedávno sa objavili správy, ktoré zdôrazňujú, že rozpoznávanie tváre nie je pri identifikácii ľudí farby a žien také účinné.

how-does-face-detekcia-work

Obavy o ochranu súkromia týkajúce sa rozpoznávania tváre

 • Obavy o ochranu osobných údajov
  Ochrana osobných údajov bola vždy problémom a rozpoznanie tváre ju zhoršuje. Dáta zhromaždené technológiou rozpoznávania tváre zahŕňajú miliardy obrazov tváre a video súborov. Ďalej sa ukladá miesto, kde boli údaje zhromaždené.
 • Chýbajúce nariadenie
  Keďže technológia rozpoznávania tváre je relatívne nový fenomén, vlády ešte musia schváliť právne predpisy. V súčasnosti neexistujú žiadne nariadenia a obmedzenia týkajúce sa používania rozpoznávania tváre.

Postupom času sa tváre a ID tváre stali neuveriteľne presnými. Sú schopní identifikovať ľudí s takmer 100% presnosťou a dokonca dokážu zistiť menšie rozdiely v identických dvojčatách.

Keďže sa táto technológia zlepšila a rozšírila, rozšírili sa aj možnosti jej použitia. Dnes používame rozpoznávanie tváre pri veciach, ako je zabezpečenie telefónu, ale túto technológiu využívajú organizácie ako banky a vlády..

V krajinách, ako je Japonsko, sa niektoré banky zaoberajú implementáciou technológií rozpoznávania tváre do svojich bankomatov ako bezpečnostné opatrenie na overenie transakcií. V USA vládne agentúry ako ICE a FBI používajú softvér na rozpoznávanie tváre na vytváranie databáz z existujúcich dokumentov, ako sú vodičské preukazy..

Bez ohľadu na použitie vieme, že táto technológia sa v našom každodennom živote stáva čoraz viac prítomnou a nevyzerá to tak, že sa čoskoro zastaví..

obavy o ochranu tváre pri rozpoznávaní tváre

Ako sa chrániť pred krádežou identity

V týchto nešťastných časoch musíte začať vykonávať opatrenia, ktoré sa chránia pred krádežou identity.

 • Obmedzte svoju spoločenskú prítomnosť
 • Neodovzdávajte osobné obrázky
 • Nepoužívajú sa aplikácie, ktoré používajú rozpoznávanie tváre

Dozviete sa viac o tom, ako sa chrániť pred krádežou identity.

Chráňte sa pred krádežou identity

Chcete získať späť svoje súkromie online? Možno by ste si mali pozrieť sprievodcov:

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map