Beyaz şapka korsanı nedir? Beyaz, Gri ve Siyah Şapka Hackerları Arasındaki Fark


Beyaz şapka korsanı nedir? Beyaz, Gri ve Siyah Şapka Hackerları Arasındaki Fark

Tüm bilgisayar korsanları para çalan suçlu veya kötü bir kişi olarak algılanır. Bütün bunları, bilgisayar korsanlarının veri çalmakla, insanların para kazanması, bilgisayar korsanlığı cihazları ve siber teröre neden olan sistemlerle uğraştığını gördüğümüz ana akım medyadan algılıyoruz. Gerçi, gerçeklik farklıdır. Hacking, cihaz, sistem veya ağlarda sahibinin izni ile yapıldığında yasaldır. Şirketlerin ve devlet kurumlarının, sistemlerindeki boşlukların ne olduğunu tespit etmelerine ve bunları düzeltmelerine yardımcı olmak için sistemlerini hacklemek için bilgisayar korsanları kiraladığı küresel bir kabul görmüş uygulamadır..

Beyaz şapka hacker

Beyaz şapka korsanları nedir?

Tüm bilgisayar korsanlarının normal kullanıcılara zarar verme niyeti yoktur. Hacker terimi, genel olarak kullanıldığında, birinin gizliliğini kötüye kullanmak ve verilerini tehlikeye atmak için siber suç işlemlerini gerçekleştirme konusundaki görüşüne sahip biri olarak tanımlanır.

Ancak, bir bilgisayar korsanı, amaçlarından bağımsız olarak, saldırı stratejilerini uygulamak ve ağınızın veya bilgisayar sisteminizin güvenlik katmanlarını atlamak için çalışmalarını ve uygulamalarını kullanan herkes olabilir..

Yasalara ve kurallara aykırı olarak etik kurallara uyulmadığı ve davranış kurallarını ihlal etmediği sürece, kendisini kesmek yasa dışı değildir. Birçok devlet kurumu ve şirketi, sistemlerini ve ağlarını güvence altına almak için bilgisayar korsanları işe alır.


Dahası, herkes beyaz şapka korsanının ne olduğu sorusunun siber dünya bilgisine sahip değil mi? Ya da neyin dahil olduğu beyaz şapka kesmek? Yaşadığımız dijital çağda merak edilen sorulardan sadece bazıları?

Bilgisayar korsanları “Siyah”, “Beyaz” ve “Gri” şapka korsanları olmak üzere 3 katmanda kategorize edilir. Her terim batı kültürüyle, siyah negatif bir his yaratır, beyaz huzur verir ve hem etik hem de etik olmayan hackleme yöntemlerinin bir karışımı olan Gri’dir. Bununla birlikte, iki ana faktör bilgisayar korsanı türü niyetleri ve toplum yasalarına uyup uymadıkları ile ilgileniyorsunuz.

Siyah şapka korsanları

Dışarıdaki tüm hackerlar gibi, siyah şapka güvenlik protokollerini atlayarak hassas verilere erişmek için herhangi bir sisteme veya ağa birincil amacı sızmak için kapsamlı bilgi ve becerilerini kullanır. Bazı siyah şapka korsanları bunu sadece eğlence için yaparken, bazıları finansal kazanç elde etmek ve normal kullanıcılara zarar vermek için güvenlik protokollerini kırabilir.

Bu siyah şapkalar, yazılımda kötü amaçlı komut dosyaları enjekte etmekten, özellikle finansal, kişisel bilgiler ve oturum açma kimlik bilgilerini çalmayı amaçlayan uzman bilgisayar korsanlarına kadar değişebilir..

Sadece verileri çalmayı değil, verileri de değiştirmeyi ve yok etmeyi amaçlıyorlar. Yaşadığımız teknik çağda kendinizi siyah şapkalara karşı korumak çok önemlidir, bu nedenle kendinizi tüm dünyaya karşı şeffaf bırakmamanız için bazı önlemlerin alınması gerekir..

Örneğin, finansal tablolar, Exif veya meta veriler gibi hassas verileri resimlerinizden ve ilgili diğer birçok şeyden paylaşmamak siyah şapka güvenlik.

Beyaz şapka korsanları

Mükemmel beyaz şapka hacker çözünürlüklü etik yollarla bilgi elde etmek için becerilerini kullanan biri olur. Beyaz şapka hacker herhangi bir sistem veya ağda doldurulmamış boşluklar bulmak için bilgisayar korsanlığı yapmaya çalışan siber güvenlik uzmanları olarak işe alınabilir.

Beyaz şapka korsanları, siyah şapka korsanları ile aynı süreç akışını kullanırlar, ancak asıl fark, sahibinin iznini ister ve bu da tamamen yasal hale getirir.. Beyaz şapka hacker kalem testi yapar, firmaların ağlardaki herhangi bir sızıntıyı tespit etmeleri için güvenlik açığı değerlendirmeleri yapar ve firmanın güvenlik yapısının sağlamlaştırılmasını sağlar. Etik saldırıları içeren kurslar, eğitim modülleri ve sertifikalar bile var.

Gri şapka korsanları

Sayfanın her zaman iki tarafı yoktur, ancak bazen bazı gri alanlar da vardır. Gri şapka korsanı, sahibine sormadan sistemdeki zayıflıkları arayacak kişidir. Sorun bulunursa, bunu sahibine bildirir, ancak düzeltmek için gerçekleştirmeden önce bazen küçük bir imtiyaz ister..

Ancak sahibi isteği reddederse, başkalarının özellikle siyah şapka korsanlarından yararlanmak için çevrimiçi istismarını açıklar. Bilgisayar korsanlığı, sisteme bir saldırı girişiminde bulunmadan önce sahibinden izin istemediğinden, bu saldırı türü hâlâ yasa dışıdır. Bu tür bilgisayar korsanlarının kötü niyetleri yoktur, sadece sistemdeki güvenlik açıklarını bulmak ve ekstra para kazanmak ya da sadece amaçları doğrultusunda.

Hacker kelimesi, bunun hakkında konuşarak bile çok olumsuz bir çağrışımı tasvir ederken, tüm hackerların aynı şekilde yapılmadığını akılda tutmak önemlidir. Eğer beyaz şapka zayıflık bulmak ve siber güvenlik saldırılarını durdurmak için orada çalışmadıysa, güvenlik açıklarından yararlanmak ve son derece hassas bilgiler toplamak ve kullanıcıları neredeyse tüm dünyaya açık bırakmak için çok fazla siber suç olurdu..

Etik hackerlar?

Beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanı olarak da adlandırılan etik bir bilgisayar korsanı veya etik bilgisayar korsanları, penetrasyon testi yoluyla güvenlik açıklarını vurgulayan kişilerdir. Sızma testi, bir sistemdeki güvenlik açıklarını ortaya çıkarma girişimidir. Bu bilgi güvenliği bireyleri test tekniklerinde titizdirler ve bunu sistemin genel güvenlik manzarasını iyileştirmek için yaparlar..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me