Bir VPN Ne Kadar Güvenli – Dikkate Alınması Gereken 3 Faktör


Bir VPN Ne Kadar Güvenli – Dikkate Alınması Gereken 3 Faktör

22 Ocak 2020


VPN ne kadar güvenli? Güvenilir bir VPN kullanmayı seçtiğinizden emin olmak için, bir VPN’i güvenli hale getiren bazı temel hususları göz önünde bulundurmanız gerekir.

güvenli vpn

Son on yılda, VPN hizmetleri kullanıcıya daha fazla değer sunma konusunda inanılmaz bir gelişme göstermiştir. Geçmişte, VPN’ler web sörfçülerinin internet özgürlüğünün keyfini çıkarmasına izin veren sıradan araçlardır. Yalnızca internetteki web sitelerinin ve kanalların kilidini açmak için araçlar olarak kullanıldılar.

VPN’ler sıradan bir proxy hizmetinden çok farklı değildi. Bu nedenle, kullanıcıya çok az katma değer sağladı veya katma değer sağlamadılar.

Bununla birlikte, son birkaç yılda, VPN’ler hizmetlerine şaşırtıcı özellikler ekleyerek inanılmaz bir büyüme ve yenilik göstermiştir. Bunlar arasında web üzerinde güvenliğinizi garanti eden çevrimiçi güvenlik ve gizlilik özellikleri bulunur.

Ancak çoğu VPN hizmeti en iyi çevrimiçi güvenliği sunduklarını iddia etse de, bu hizmetler gerçekten ne kadar güvenli? Hadi bulalım.

Bir VPN Ne Kadar Güvenli?

Çevrimiçi dünya güvenli değil. Bu Edward Snowden’ın beğenileriyle zaten kanıtlanmıştı. İSS’ler ve hükümetler, verilerinizi izleme ve çevrimiçi yaptığınız her şeyi kontrol etme konusunda.

World Wide Web’e bağlandığınızda, ISS’niz size yaşadığınız şehir ve ülke gibi bilgileri gösterebilecek bir İnternet Protokolü (IP) atar. Bu adres çevrimiçi etkinliklerinizi izlemek için de kullanılabilir. Bu adres herkese açık olduğundan, web siteleri fiziksel konumunuzu kontrol edebilir ve sizi çerezler aracılığıyla da izleyebilir.

Ayrıca, kullanıcıların en tehlikeli bilgisayar korsanlarının radarında olan halka açık bir Wi-Fi ağına bağlandıkları durumlar da vardır. Herhangi bir emiş sıcak noktasına bağlanmak, cihazınızı ve içindeki tüm verileri derhal tehlikeye atar.

Bu gibi senaryolarda, güvenli bir VPN hizmetine bağlanarak verilerinizin güvenliğini ve anonimliğini sağlayabilirsiniz. En iyi VPN hizmetleri IP adresinizi değiştirmenizi ve böylece gerçek fiziksel konumunuzu kamufle etmenizi sağlar.

Ayrıca, bu hizmetler cihazınızı ve çevrimiçi trafiğinizi web’de güvende tutan uçtan uca şifreleme sunar. Bu, güvenliği ihlal edilmiş bir Kablosuz ağa bağlı olduğunuzda bile sizi güvende tutar.

Ancak bu özelliklere rağmen, VPN hizmetiniz hala güvenli mi? Bu sorunun cevabı hayır muhtemelen. Neden? VPN açık olsa bile web’deki güvenliğinizi tehlikeye atabilecek başka birçok neden olduğu için.

VPN’i Güvenli Hale Getiren Üç Unsur

Herhangi bir VPN hizmetini seçmeden önce dikkate almanız gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu yönler nadiren tanıtılır, ancak web’de gerçekten güvende kalmanızı sağlamak için gereklidir.

Bir VPN’nin gerçekten güvenli olması için aşağıdaki özelliklerin mevcut olması gerekir:

1. IP Kaçak Koruması

Bir VPN’ye bağlıyken kısıtlanmış bir web sitesini hiç ziyaret ettiniz ve hala erişilemez buldunuz mu? Evet ise, VPN’iniz muhtemelen IP adresinizi sızdırıyor.

Bazı VPN hizmetleri, özellikle ücretsiz hizmetler mükemmel değildir. İçlerinde gerçek kimliğinizin internette ortaya çıkmasına neden olan sızıntıları var. IP sızıntısı koruması sunan bir VPN hizmeti kullanmak dışında, bu sorunu önlemenin bir yolu yoktur..

Web’de kimliğinizi ortaya çıkarabilecek birden fazla sızıntı türü vardır. Bunlara WebRTC sızıntısı, DNS sızıntısı ve IPv6 sızıntısı dahildir.

PureVPN kullanıyorsanız, tüm bu sızıntılar önlenebilir. Hizmet sadece bu sızıntılara karşı koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tüm bu farklı sızıntı türleri için test araçları sağlar.

Bu sızıntılar ve PureVPN’in sizi bunlara karşı nasıl koruduğu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz..

2. İnternet Kill Anahtarı

Normal bir VPN kullanıcısıysanız, web’de kimliğinizi tamamen ortaya çıkarabilecek bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Genellikle internette gezinirken, VPN’nizin yanlışlıkla bağlantısının kesilmiş olabileceği ve sizi web’de tamamen açıkta bırakabileceği görülür. Bu, doğru VPN hizmetini kullanıyorsanız önlenebilecek sinir bozucu bir sorundur.

Sizi çevrimiçi güvende tutan önemli bir özellik Internet Kill Switch’dir. Açıldığında, VPN’nizin yanlışlıkla bağlantısı kesilirse bu özellik internet bağlantınızı öldürmek için tasarlanmıştır.

Bu özellik, sizi web’deki toplam pozlamadan koruduğu için inanılmaz derecede faydalıdır. VPN’nizin bağlantısı kesilse bile, web’de hala gizli ve anonim olduğunuzu bilerek rahatlayabilirsiniz..

PureVPN, kullanıcılarına Internet Kill Switch özelliği sunan ilk VPN hizmetlerinden biridir.

3. Günlük İlkesi Yok

Çoğu VPN hizmeti, sistemlerinde sıfır kullanıcı günlüğü depoladıklarını iddia eder. Çoğu zaman, bu iddiaların tamamen yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Kullanıcı hizmetlerinin ağlarında gerçekten depolandıklarını öğrenmek için bu hizmetlerin gizlilik politikası sayfalarını açmanız yeterlidir.<

Yalnızca bazı VPN hizmetleri, gizlilik ilkesi sayfalarında sıfır günlükleri depoladıklarından bahsetme nezaketine sahiptir. Ancak bu durumlarda bile, bu hizmetleri kendi sözleriyle almak zordur.

Bu durumda bariz çözüm, bu hizmetlerin sıfır günlükleri sakladıklarını onaylayabilen bir üçüncü taraf denetimi yürütmesidir. Yalnızca beş VPN hizmeti, sistemlerinde sıfır günlük sakladıklarını onaylayan bir üçüncü taraf denetimine izin vermiştir.

Güvenli VPN’nin Avantajları

Birçok VPN sağlayıcısı en güvenli olduğunu iddia ediyor. Pek çoğu, bu endüstrinin lideri olma zor görevine dayanamaz. Bunlar güvenli VPN’nin özellikleridir.

256-Bit Şifreleme: Verilerinizi kötü niyetli varlıklardan koruyan ve koruyan AES 256 bit askeri sınıf şifreleme kullanır.

Güvenlik Protokolleri: Uygulamalar endüstri standardı güvenli vpn protokolleri ile birlikte gelir. Protokoller ihtiyaçlarınıza göre sorunsuz ve güvenli bir çevrimiçi deneyim sağlar

DDoS Koruması: DDoS saldırıları sisteminizi tamamen bozabilir. Güvenli bir VPN sizi 480Gbps’ye kadar DDoS saldırılarına karşı korur

NAT Güvenlik Duvarı: NAT Güvenlik Duvarı her türlü gelen tehdidi engeller ve bağlantınızı gasptan korur.

P2P Koruması: Üst düzey P2P koruması ile güvenli iletişim kurun, dosyaları yükleyin ve indirin. P2P iletişimi sırasında isimsiz kalırsınız.

Son Not

Önlem her zaman tedaviden daha iyidir. Birçok VPN hizmeti web’de en güvenli olduğunu iddia ediyor. Bu VPN hizmetlerini kelimelerine göre almak yerine, özellik sayfalarını kontrol etmek ve gerçekten güvenli olup olmadıklarını onaylamak daha iyidir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me