Chrome’da Konum Paylaşma Nasıl Kapatılır


Chrome’da Konum Paylaşma Nasıl Kapatılır

Kağıt haritalarının neredeyse tükeneceği ve yerini ceplerimizdeki küçük cihazlarla değiştireceği bir zaman olacağını kim bilebilirdi. Ayrıca, bu cihazlar bölgeyi tarayacak ve en yakın restoranları, kafeleri, otelleri veya ulaşmak istediğimiz herhangi bir yeri önerecek kadar akıllı olacaktır. Peki, tüm bunlar çevrimiçi konum izleyicilerin arkasındaki mucizevi algoritmalar nedeniyle mümkün.


Konum izleme o kadar evrenseldir ki, yerlerle biraz bile olsa yapılacak her şeyde tüm haritalarda bulabilirsiniz. Söylemeye gerek yok, bu özellik akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler gibi tüm akıllı cihazlarda da var..

Konum izleme özelliğini kullanırken ne kadar rahat hissederseniz hissedin, deneyimin her zaman hoş olmadığını unutmayın.

Sosyal medyada farklı yerlerin fotoğraflarını etiketlemekten veya otellere veya kafelere bakmaktan, faaliyetlerimizin net çevrimiçi ayak izlerini bıraktığımızı unutma eğilimindeyiz.

Bu nedenle, Chrome’da konum paylaşımının nasıl kapatılacağını öğrenmek ve gizlilik ve güvenliğimiz için olası risklerden kaçınmak zorunludur.

chrome simgesinde konum paylaşımını kapatma

Coğrafi Konum Takibi Gizlilik ve Güvenlik Riskleriyle Birlikte Gelir

Konum izleme uygun olabilir. Ancak konum verileri yanlış ellere geçerse, sadece hoş olmayacak, aynı zamanda oldukça tehlikeli olmayacaktır. Konumunuzu saptayarak ve her hareketinizde sekmeler tutarak, bir siber sapık veya başka bir siber suçlu sizin davranışınız, günlük rutinleriniz, ilginiz ve daha fazlası hakkında çok şey bilebilir..

Aslında, gerçek konumunuzu vererek, hemen hemen herkesi sizi evinize kolayca izlemeye ve nerede yaşadığınızı bilmeye davet ediyorsunuz. Eşinizin, kardeşlerinizin veya çocuklarınızın cihazı ise aynı şey geçerlidir. Konum izleme, sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için oldukça tehlikeli olabilir.

Dahası, mevcut konumunuzu bulmak için izleyicileri kullanan sadece siber suçlular değil, aynı zamanda devlet kurumları da. Aslında, bir uygulama ile ilgili olarak bir kolluk kuvvetinin bir kullanıcının konumunu gerçek zamanlı olarak izlemesine izin veren ve aksi takdirde mahkeme kararı gerektiren olaylar olmuştur.

Bu nedenle, etkinliklerinizi gizli tutmak ve başkalarının her hareketinizi takip etmesini istemiyorsanız, konum izleme uygulamalarını ve hizmetlerini devre dışı bırakmak en iyisidir.

Chrome’da Konum Paylaşma Nasıl Kapatılır

Bu noktada merak ediyor olabilirsiniz: Chrome konumu neden rehberimizin odağını izliyor? Yeni başlayanlar için Chrome, gezegendeki en çok kullanılan tarayıcıdır. Aslında, 2019 itibarıyla Google Chrome’un dünya çapında% 61,72 pazar payı var, bunu Safari,% 15,23 ve geri kalanı takip ediyor.

Ayrıca, Google Chrome’un konum izleme özelliği, coğrafi izleme özelliğine sahip diğer tarayıcılara kıyasla daha hassas ve verimlidir.

Ne olursa olsun, Chrome’un farklı cihazlarda konum izlemeyi devre dışı bırakma konusunda izlemesi kolay bazı eğiticiler aşağıdadır.

Masaüstünde Chrome Konum İzleyiciyi Devre Dışı Bırakma (Tarayıcı)

 • Başlatmak Chrome tarayıcı Masaüstünde
 • Chrome’u tıklayın Menü simgesi ve ardından Ayarlar’a gidin
 • Aşağı kaydırın ve açmak için tıklayın ileri
 • Altında İçerik Ayarları’na gidin. Gizlilik ve güvenlik Bölüm
 • Konum’a gidin ve açın Erişimden önce sor (önerilir)

Not: İçerik Ayarları penceresinde kamera, mikrofon, bildirimler vb. Gibi “erişmeden önce sor” için diğer özellikleri ayarlayabilirsiniz..

Android’de Chrome Konum İzlemeyi Engelle

 • Android cihazınızı açın ve şu adrese gidin: Ayarlar
 • Dokun ve aç yer (veya Samsung cihazında Bağlantı’ya gidin)
 • Dokunmak Krom
 • Dokunmak İzinler ve kapat yer

İPhone’da Chrome’da Konum İzlemeyi kapatma

 • Dokunmak Ayarlar Ana ekranınızda
 • Bulmak ve şuraya gitmek için aşağı kaydırın: Krom
 • Altında Krom ayarları, yer
 • Konum ayarlarını şu şekilde yapın: Asla
 • Tamamlandığında, iPhone’unuzun Chrome tarayıcısı konumunuzu izlemez

VPN, Konumunuzu Anonimleştirmek için Mükemmel Bir Araç

Chrome tarayıcınızda konum izleyiciyi devre dışı bırakmanın sizi radardan uzak tutacağını düşünüyorsanız, daha fazla hata yapamazsınız. Sonuçta, bir noktada veya başka bir yerde Chrome’un GPS’sine ihtiyacınız olabilir.

Konumunuzu gerçekten gizlemenin veya aldatmanın en iyi yolu bir VPN kurmaktır.

PureVPN, farklı konumlardan kaynaklanan kapsamlı bir IP adresi havuzuna sahiptir. Şu anda, Almanya, ABD, İngiltere, Kanada, Brezilya ve daha fazlası gibi 180’den fazla yerden 300.000’den fazla anonim IP alıyorsunuz. Gerçek konumunuzu anonim bir IP ile taklit ederek, kimsenin sizi izlemediğinden emin olabilirsiniz ve kimse olsa bile, o zaman vahşi bir kaz peşinde olurlar.

Anonimlik bir yana, askeri ve diğer devlet kurumları tarafından kullanılan aynı teknoloji olan 256 bit şifreleme ile önemli verilerinizi saldırı girişimlerine, gözetlemeye veya casusluğa karşı da korursunuz..

Bu nedenle, trafiğinizi şifreleyerek ve konumunuzu PureVPN ile sahtekârlıkla bugün anonimliğinizi koruyun.

Çevrimiçi gizliliğinizi geri almak mı istiyorsunuz? Aşağıdaki kılavuzları kontrol etmek isteyebilirsiniz:

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map