Keylogger Koruması – Cihazınızı Bu Kötü Amaçlı Alete Karşı Koruma


Keylogger Koruması – Cihazınızı Bu Kötü Amaçlı Alete Karşı Koruma

1999 yılında ABD kolluk kuvvetlerinin bir Philadelphia mafya patronunu “keylogger” yardımıyla indirdiğini biliyor muydunuz??


Şimdi çok perişan değil, değil mi?

Keylogger’larla her zaman mutlu sonlar bekleyemezsiniz, özellikle de bilgisayar korsanlarının ve diğer siber suçluların merhametine bırakıldıklarında.

Keylogger’lar çeşitli amaçlar için kullanılır. Örneğin, kıskanç eşlerle ilgili diğerlerinin her etkinliğini takip eden hikayeler duymuş olmalısınız. Benzer şekilde, çoğu BT personeli ağ bant genişliği kullanımını izlemek veya sorunları gidermek için bu araçları kullanır.

Bununla birlikte, aynı araçlar siber suçlular tarafından kullanıcıların hassas verilerini toplamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sonuçta, siber suçlular bunu karaborsa ticareti, kimlik hırsızlığı ve daha fazlası gibi hain amaçlarla kullanıyorlar.

Bu nedenle, Keylogger koruması hakkında daha fazla bilgi edinmek ve anlamak en iyisidir, böylece gizli verilerinizi siber tehditlere karşı güvende tutabilirsiniz. img

  • Keylogger nedir & Nasıl çalışır?
  • Bilmeniz Gereken Keylogger Türleri
  • Keylogger’lar Hangi Bilgileri Çalabilir??
  • Cihazınızı Keylogger’lara Karşı Korumanın 7 Etkili Yolu
   • Virüsten Koruma veya Kötü Amaçlı Yazılım Önleme kullanın
   • Güvenlik Duvarı Ayarlama
   • İşletim Sistemini ve Ürün Yazılımını Güncel Tutun
   • Şüpheli E-postaları veya Bağlantıları Açmayın
   • Anti-Keylogger’ları Yükleyin
   • Parolaları Periyodik Olarak Değiştirme
   • Sanal Özel Ağ Kullanın

  Bilmeniz Gereken Keylogger Türleri

  Daha önce de belirtildiği gibi, Keylogger’lar farklı şekillerde gelir ve verilerinizi daha iyi korumak için bunları bilmeniz zorunludur.

  • Mağdurun cihazına fiziksel erişimi olan bilgisayar korsanları, bilgileri izlemek ve çalmak için donanım tabanlı Keylogger’ları kullanabilir. Donanım tabanlı Keylogger’lar mini PCI kartlar, USB konektörleri ve hatta klavyenin içinde yerleşik bir devre olarak bulunur.
  • Kötü amaçlı rootkit’ler veya yazılımlar aracılığıyla dağıtılan ve sistemin çekirdek kaynağına nüfuz edebilen keyloggerlara Çekirdek tabanlı Keylogger denir. Bu kötü amaçlı yazılım türünün algılanması oldukça zordur, çünkü işletim sisteminin içinde gizlidirler.
  • Keylogger’ların en yaygın biçimlerinden biri API tabanlıdır. Bu araçlar Klavye API’si olarak kullanılır ve bu nedenle kurban tarafından yazılan tuş vuruşlarını yakalamak için kullanılır.
  • En karmaşık Keylogger türlerinden biri Akustik Keylogger’lardır. Araç, kurbanın klavyelerinin tuş vuruşlarını kaydetmek için akustik kriptanaliz uygulamalarını kullanır.

  Keylogger’lar Hangi Bilgileri Çalabilir??

  Keylogger’ın niteliğine ve amacına bağlı olarak, araç çeşitli kullanıcıların hassas bilgilerini izlemek ve çalmak için kullanılabilir. Yeni başlayanlar için, bir bilgisayar korsanı bu aracı kullanıcıların göz atma etkinliklerini izlemek ve kullanıcıların sosyal medya platformları, çevrimiçi banka hesabı vb. Dahil olmak üzere giriş kimlik bilgilerini kaydetmek için kullanabilir..

  Bilgisayar korsanı daha sonra verileri hedefe şantaj yapmak, kurbanın banka hesabından para çalmak, kurbanın kredi kartından bir şeyler satın almak veya büyük bir miktar karşılığında karanlık web’deki kimlik bilgilerini işlemek için kullanabilir.

  Cihazınızı Keylogger’lara Karşı Korumanın 7 Etkili Yolu

  Tuş kaydedicilerin algılanması genellikle zordur. Ancak Keylogger’ların verilerinizi çalmasını ve kötüye kullanmasını algılamak, kaldırmak ve önlemek için aşağıdaki Keylogger koruma ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

  Virüsten Koruma veya Kötü Amaçlı Yazılım Önleme kullanın

  Antivirüsler veya Antimalware, siber alanda yaygın olan çeşitli kötü amaçlı araç türlerine karşı öncü görevi görür. Keylogger’dan şüphelenmeseniz veya cihazınızda herhangi bir kötü amaçlı yazılım belirtisine tanık olsanız bile, ileride yaşanabilecek herhangi bir olayı önlemek için bu güvenlik araçlarını kullanmalısınız. Ayrıca, yeni ve ortaya çıkan tehditlerle mücadele etmek için aracın virüs veritabanını güncel tuttuğunuzdan emin olun..

  Güvenlik Duvarı Ayarlama

  Güvenlik duvarları, gelen ve giden ağ trafiğine karşı politikalar ayarlamak için kullanılır. Sonuç olarak, Güvenlik Duvarları Keylogger’lar gibi zararlı araçlara karşı gerçekten etkili bir uygulama yapar. Keylogger, verileri saldırgana göndermek için İnternet’e ihtiyaç duyduğundan ve internet trafiği bir Güvenlik Duvarı’ndan geçtiğinden, uygulamanın balık trafiğini veya isteğini algılama olasılığı yüksektir. Window’un yerleşik Güvenlik Duvarını kullanabilir veya bir üçüncü taraf uygulaması oluşturabilirsiniz.

  İşletim Sistemini ve Ürün Yazılımını Güncel Tutun

  Başarılı bir siber saldırılara yol açan bir sistemin bellenimindeki veya işletim sistemindeki güvenlik açığı olduğunu unutmayın. Aslında, bilgisayar korsanları ve diğer siber suçlular, başarılı güvenlik ihlalleri ve dolayısıyla veri hırsızlığı için her zaman sıfır günlük istismar arayışındadırlar..

  Güvenlik açıklarından kaynaklanan siber saldırıları önlemenin tek yolu cihazınızın işletim sistemini veya işletim sistemini güncel tutmaktır. Bir aygıtın üretici yazılımının veya işletim sistemi geliştiricisinin, kullanıcıların ve aygıtlarının kötüye kullanılmasını önlemek için düzenli olarak güvenlik düzeltme ekleri dağıtması.

  Şüpheli E-postaları veya Bağlantıları Açmayın

  Cihazınızda bir Keylogger varsa, tüm önleyici tedbirlerden sonra bile, bu, aracın tıklamış olabileceğiniz şüpheli bir e-posta veya bağlantıdan geçmesi gerektiği anlamına gelir. Asla bilinmeyen e-postaları açmayın veya tıklamayın. E-postanın içeriğini ve içerdiği tehditleri asla bilemezsiniz. Bu nedenle, biraz şüpheli görünen e-postaları yok saymak veya silmek en iyisidir.

  Anti-Keylogger’ları Yükleyin

  Sisteminizdeki veya cihazınızdaki her Keylogger’ı algılamak ve iyi bir şekilde kaldırmak için Anti-Keylogger’ları kullanabilirsiniz. Ücretli uygulamaları internette bulabilirsiniz. İncelemeleri kontrol ettiğinizden ve güvenilir uygulamalar kullandığınızdan emin olun.

  Anti-Keylogger’ları kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, bu araçların, cihazınızın sahip olduğu her türlü anahtar kayıt kitini, hatta yukarıda belirtilen amaçlar için BT personeli tarafından kullanılan meşru kitleri bile ortadan kaldırmak için üretilmesidir..

  Parolaları Periyodik Olarak Değiştirme

  Parolaları sık sık değiştirmek veya değiştirmek, kitaptaki en eski numaralardan biridir. Söylemeye gerek yok, aynı zamanda en iyi Keylogger koruma uygulamalarından biridir. Ancak, şifreleri değiştirmeden önce cihazınızda herhangi bir tuş kaydedici bulunmadığından emin olunması gerekir. Aksi takdirde, bir kareye geri döneceksiniz.

  Sanal Özel Ağ Kullanın

  Şüphesiz, kötü amaçlı yazılımdan koruma ve Anti-Keylogger Keylogger’ı algılayıp kaldırabilir. Ancak, Keylogger ve benzer tehditlerle gelecekteki karşılaşmalarını önlemek için bir güvenlik katmanı daha dağıtmak istiyorsanız, burada listelenen diğer önleyici tedbirlerle birlikte bir VPN kullanmayı düşünmeniz önerilir..

  PureVPN, kullanıcıların verilerini şifrelemek için standart güvenlik protokolleri ve askeri düzeyde şifreleme kullanır. Kurulduktan ve dağıtıldıktan sonra kullanıcılar, sömürülebilir ve güvensiz olduğu için oldukça popüler olan genel Wi-Fi etkin noktaları da dahil olmak üzere istedikleri herhangi bir ağda güvenli iletişimin keyfini çıkarabilir ve bu ağlara göz atabilir.

  Cihazınızı yetkisiz erişime karşı korumanın yanı sıra PureVPN, çevrimiçi anonimlik ve erişilebilirliğin yanı sıra diğer birçok avantajın keyfini çıkarmak için konumunuzu taklit etmenizi sağlar.

  Çevrimiçi gizliliğinizi geri almak mı istiyorsunuz? Aşağıdaki kılavuzları kontrol etmek isteyebilirsiniz:

  Kim Martin
  Kim Martin Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me