Özel IP Adresi nedir?


Özel IP Adresi nedir?

Özel IP Adresi, yazıcı, akıllı TV ve diğerleri gibi ev cihazlarınıza atanan bir İnternet Protokolü adresidir. Özel IP adresleri birbirleriyle iletişim kurar ve daha geniş web’de iletişim kurmaz.

Özel ve Genel IP Adresi

IP Adresi nedir?

Genelde IP adresi olarak bilinen bir İnternet Protokolü adresi, bilgisayar, yazıcı, akıllı anahtarlar, internet yönlendiricileri veya internetin bir parçası olan diğer herhangi bir aygıt gibi İnternet gerektiren her bir aygıta atanan benzersiz bir sayısal adrestir. ağ.

Bir IP adresini araca güç sağlayan yakıt olarak düşünün; bu yakıt olmadan; dolaşamazsınız. IP adresleri doğası gereği tutarlı olduklarından değişebilirler. IP adresi olmadan, neredeyse şebekeden uzaktasınız.

Özel IP Adresi nedir?

Özel bir IP adresi özellikle kontrollü bir ağdaki bir cihaza atanır ve geniş internet üzerinden kolayca erişilemez. Özel bir IP adresiyle, söz konusu özel IP’ye atanan tüm cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilir.


Özel IP Adresi Nasıl Çalışır??

Konuları kolaylaştırmak için, ev ağınıza bağlı cihazlara bir örnek verelim. Modern teknolojik çağın bir parçası olarak, kesinlikle bir akıllı telefonunuz ve belki de bir masaüstü bilgisayarınız veya bir dizüstü bilgisayarınız var ve bu cihazların tümü internete evinizin merkezi yönlendiricisi üzerinden bağlanıyor.

Konuları kolaylaştırmak için, ev ağınıza bağlı cihazlara bir örnek verelim. Modern teknolojik çağın bir parçası olarak, kesinlikle bir akıllı telefonunuz ve belki de bir masaüstü bilgisayarınız veya bir dizüstü bilgisayarınız var ve bu cihazların tümü internete evinizin merkezi yönlendiricisi üzerinden bağlanıyor.

Sorabilirsin, genel bir IP’ye ve özel bir IP’ye sahip olmanın anlamı nedir? İlginç soru. Ev ağınıza bağlı cihazlar, özel IP adreslerini kullanarak birbirleriyle rahatça iletişim kurabilir. Oysa yönlendirici, dünyanın geri kalanıyla internet üzerinden iletişime yardımcı olmak için atanmış genel IP adresini kullanacaktır..

İnternete bağlanırken, özel IP adreslerinizin gizli kalacağını ve yalnızca yönlendiricilerin genel IP adresinin görünür olduğunu söylemeye gerek yoktur..

Özünde, özel bir IP adresi, kurum içi bir ağda, evde kalmak, İnternet’e bağlı olmayan bir IP adresidir. Bu, yönlendiriciler gibi ağ aygıtlarının özel IP adresleri atadığı anlamına gelir.

Özel IP Adres Aralıkları

 • 10.0.0.0 – 10.255.255.255
 • 172.16.0.0 – 172.31.255.255
 • 192.168.0.0 – 192.168.255.255

Özel IP Adresinizi Bulma

 1. Basın Kazan + R ve yazın cmd tarlaya.
  Adım 1: CMD yazın
 2. Basın Giriş açmak Komut istemi.
  Adım 2: Komut İstemine Girin
 3. tip ipconfig ve bas Giriş. Ağ bağlantınızla ilgili bir liste bilgisi göreceksiniz.
  Adım 3: IPv4 adresi için ipconfig yazın

Özel IP Adresine İhtiyaç Olan Nedir??

İnternete bağlanmanın tek yolu genel bir IP adresi olduğunda, neden özel bir IP’ye ihtiyaç duyulur? Bunlardan biri, örneğin dahili cihazların birbirleriyle iletişim kurması için, akıllı telefonunuzdan yazıcınıza yazdırmak üzere bir sayfa gönderdiniz. İkincisi, özel IP’ler herkese açık bir IP adres alanı kaplamıyor.

Sınırlı sayıda taze içme suyu olduğu gibi, IP’ler de benzer şekilde çalışır. Sınırlı sayıda IP ile, özel IP’ler genel IP’lere yol açar, böylece kullanılabilirlikten ödün vermeden daha fazla internet ağı kurulabilir.

Daha iyi anlamak için bir örnek alalım. Bir ev ağında düzenli bir yönlendiriciniz olduğunu varsayalım. Dünyadaki evlerde ve ofislerde neredeyse tüm yönlendiriciler 192.168.1.1 gibi benzer bir IP adresi yapısına sahiptir ve ayrıca 192.168.1.2, 192.168.1.3, 192.168.1.4’e bağlı çok sayıda cihaza vb. yönlendirici.

Sorabilirsin, özel IP’ler diğer ağların IP’leriyle çakışmayacak? Kısacası, hayır, aynı kaç yönlendiricinin 192.168.1.1 adresini kullandığı konusunda bir fark yaratmadığından. Söz konusu ağın içine onlarca cihaz bağlanabilir ve birbirleriyle doğrudan etkileşimde bulunmadıkları için aynı IP adresini diğer ağların kullanıcılarıyla paylaşabilir.

Alternatif olarak, yönlendirici tarafından atanan özel IP’lere sahip cihazlar, isteklerini yorumlamak ve diğer genel IP adresleriyle iletişimi kolaylaştırmaya ve sonuç olarak cihazlarıyla etkileşim kurma yeteneğine yardımcı olmak için yönlendiricinin genel IP adresini kullanır..

Bunu bu şekilde düşünün, bunu cihaz olarak cihazınızın özel IP’si yardımıyla okuyorsunuz (bir dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya başka bir cihaz), bu sayfayı herkese açık bir IP, yönlendirici aracılığıyla istediniz ve sizi buraya getirdiniz.

Dizüstü bilgisayarlar, bilgisayar masaüstleri, akıllı telefonlar, tabletler ve dünya genelindeki özel ağlarda çalışan diğerleri gibi İnternet özellikli cihazlar, neredeyse hiçbir kısıtlama olmaksızın özel bir IP adresi kullanabilir; bu, genel IP adresleri için geçerli değildir.

Özel IP adresleri ayrıca, dosya sunucuları, yazıcılar vb. Gibi İnternet ile temasa ihtiyaç duymayan cihazların, doğrudan halka maruz kalmadan bir ağdaki diğer cihazlarla iletişim kurmasına olanak sağlar..

Bu kadar. Şimdi çözdüğünüze göre, özel IP adreslerinin kavramını ve işlevini anlamanın ne kadar kolay olduğunu biliyorsunuz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me