Web kameranızı saldırıya karşı nasıl korursunuz?


Web Kameranızın Saldırıya Karşı Korunması?

Web kameranızın üzerine bir bant koymak yerine, listelenen önlemleri izlemeniz ve istenmeyen casusluğu durdurmanız önerilir:


  • Kamera Kapağı Kullanma
  • Kötü Amaçlı Yazılım Önleme Aracı Kullanma
  • Şüpheli Bağlantıları Tıklamayın
  • İşletim Sistemi Güvenlik Yamalarını Güncelleyin
  • İşletim Sistemi Güvenlik Duvarını açın
  • PureVPN’in 256 bit Şifrelemesini kullanın

Web kameranızın saldırıya uğramasını önlemek ve listelenen her bir önlem hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu kapsamlı kılavuzu okuyun.

nasıl yapılır-koruma-kamerası-den-varlık-hack-simgesi

Webcam Casusluk Tehlikeleri

Profesyonel bilgisayar korsanları, gizliliğinizi ihlal etmek ve etkinliklerinizi gözetlemek veya özel verilerinizi çalmak için müdahaleci yollar tasarlamakta ustadır.

Özellikle Tasarlanmış Kötü Amaçlı Yazılımlar

Bunlar, bilgisayar korsanının istediği her türlü amaca hizmet etmek için herhangi bir şekilde tasarlanabilen gizli, kötü amaçlı araçlardır. Bazıları temel olarak bir web kamerasında veya mikrofonda bir güvenlik açığından yararlanmak için tasarlanmıştır.

Böyle bir durum, 24 yaşındaki bir İsveçli hacker tarafından geliştirilen RAT kötü amaçlı yazılımı olabilir. Kötü amaçlı yazılım, yarım milyondan fazla cihaza bulaştı. Bunun dışında bir Kanada araştırma laboratuvarı benzer kötü amaçlı yazılım kullanarak ulusal düzeyde casusluk yapan 21 ülkenin bir listesini ortaya koydu.

2016 yılında, dünyaya yeni bir tehdit türü olan Delilah getirildi ve özellikle iş sektörünü hedef aldı. Kötü amaçlı araç, bir işletmenin web kamerası yayınlarına ve şantaj çalışanlarına ve hatta tüm şirkete erişmek için kullanıldı.

Dahası, 2017’de WikiLeaks, hükümetin Akıllı TV’lerde web kameraları da dahil olmak üzere tüketici elektroniğinden nasıl yararlandığı (ve hala) meşgul olduğu hakkında bir dizi gizli belge ortaya koydu..

Tarayıcı İzinleri

Web kamerası casusluğu yalnızca kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla sınırlı değildir. Bazı web siteleri, kameranıza erişmeyi de içerebilecek farklı izinler de ister. Tarayıcı genellikle bir onay ister, ancak çoğu kullanıcı genellikle yok sayar ve “Evet” veya “Tamam” ı tıkla.

Her web sitesine, özellikle de web kameranıza erişen herhangi bir işletmesi olmayanlara, güvenilmeyeceğini unutmayın. En önemlisi, web sitenize SSL korumasına sahip olmayan bir web sitesinin erişmesine izin vererek gizliliğinizi büyük bir risk altına sokacaksınız..

Uygulama İzinleri

Tarayıcınızla aynı şekilde mobil uygulamalarınız da izin ister. Yukarıda belirtilen duruma benzer şekilde, her uygulamanın web kameranıza erişmesi gerekmez, ancak yine de izin ister. Güvenmediğiniz uygulamalara veya üçüncü taraf mağazalardan indirdiğiniz uygulamalara izin vermediğinizden emin olun.

Web Kamerası Koruması için Alabileceğiniz Etkili Önlemler

Kamera Kapağı Kullanma

Kitaptaki en eski püf noktaları, ama en etkili hileler. İnsanlar onu uzun yıllar kullanıyor olsa da, Mark Zuckerberg’in dizüstü bilgisayarının resmi viral hale geldiğinde uygulama çekiş kazandı. Olaydan sonra, giderek daha fazla kullanıcı kameralarını kağıt veya bantlarla örtmeye başladı. Ancak, artık bu tam amaç için mağazalarda kam kapakları mevcut.

Kötü Amaçlı Yazılım Önleme Aracı Kullanma

Kötü amaçlı yazılım saldırılarının ne kadar ölümcül olabileceğini artık bildiğinize göre, kötü amaçlı yazılımdan koruma aracı yüklemeniz ve kullanmanız önemlidir. Ve bununla bitmiyor. Ayrıca, aracın virüs tanımlarını güncel tutmalı ve güvenlik açıklarını tespit etmek ve kaldırmak için cihazınızı düzenli olarak taramalısınız..

Şüpheli Bağlantıları Tıklamayın

E-posta eklerini ikinci bir düşünce vermeden indirmenin defalarca riskli olduğu kanıtlanmıştır. Kimlik avı e-postaları, bilgisayar korsanlarının insanları dolandırmaları, gözetlemeleri ve hatta kimliklerini çalmaları için her zaman etkili bir yöntem olmuştur. Aslında, bu e-postalar web kamerası korsanlığına da yol açabilir. Bilgisayar korsanı sadece bağlantıyı tıklamanızı gerektirir ve geri kalanı bilgisayar korsanının merhametindedir. Bu nedenle, şüpheli görünen veya bilinmeyen bir gönderen tarafından gönderilen hiçbir eki veya bağlantıyı tıklamayın.

İşletim Sistemi Güvenlik Yamalarını Güncelleyin

Güvenlik yamalarının önemi genellikle önemsizdir. Aslında, bilgisayar korsanlarının cihaza kolayca yetkisiz erişim elde etmesini ve istediklerini yapmasını sağlayan bir sistemdeki güvenlik açığıdır. Gerçek şu ki, işletim sistemindeki güvenlik açıkları, bilgisayar korsanının bir cihazı veya ağı tehlikeye atmaya çalışırken aradığı ilk unsurlardır. Bu nedenle, işletim sistemi düzeltme eklerini, özellikle güvenlik düzeltme eklerini güncel tutmanız önerilir.

İşletim Sistemi Güvenlik Duvarını açın

Güvenlik Duvarının amacı, gelen ve giden trafiğin tamamını izleyerek ve ayrıca hangi bağlantıyı engelleyeceğini denetleyerek ağı yetkisiz erişime karşı güvende tutmaktır. Güvenlik duvarınız bilinmeyen herhangi bir nedenden dolayı devre dışı bırakılmışsa, maksimum koruma sağlamak için açın ve bu şekilde saklayın.

PureVPN’in 256 bit Şifrelemesi Mümkün Olan En Yüksek Güvenliği Sağlar

Yukarıda bahsi geçen ipuçları sizi potansiyel web kamerası korsanlığı ve casusluğundan bir ölçüde kurtarabilir. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, deneyimli hackerlar engellerle başa çıkma yollarını biliyorlar. Web kameranızın herhangi bir saldırı girişimine karşı güvende kalmasını sağlamanın tek ideal yolu bir VPN hizmetidir.

Web kameranızın saldırıya karşı nasıl korunacağı konusunda uzun bir kılavuza ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken PureVPN’e abone olmak, cihazınıza indirmek ve tam korumanın keyfini çıkarmak.

Güvenli VPN sunucularımız aracılığıyla İnternet’e katıldıktan sonra, tüm iletişim veya verileriniz şifrelenir. Bu nedenle, herhangi bir siber suçlu verilerinize sızmaya çalışsa bile, sadece ödül olarak anlamsızlaşırlar.

Şifrelemenin yanı sıra, sizi IP veya konumunuzdan bulmaya çalıştıkları vahşi kaz kovalamaca peynirindeki istenmeyen takipçileri (korsanları) atmak için gerçek IP adresinizi taklit edebilirsiniz.

Böylece, PureVPN ile güvenli ve güvenli görüntülü sohbetin ve internette sörfün tadını çıkarın.

Çevrimiçi gizliliğinizi geri almak mı istiyorsunuz? Aşağıdaki kılavuzları kontrol etmek isteyebilirsiniz:

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me