Wi-Fi Şifrem Nasıl Değiştirilir


Wi-Fi Şifrem Nasıl Değiştirilir

  • İlk olarak, tercih ettiğiniz tarayıcıda varsayılan IP adresini girerek Yönlendirici yönetici paneline giriş yapın.
  • Şimdi varsayılan kullanıcı adını ve şifreyi girin
  • Kablosuz Güvenlik’e gidin ve şu sekmeyi arayın: Parola
  • İstediğiniz şifreyi girin ve tıklayın Kayıt etmek.

WiFi Şifremi Değiştirme

IP ADRESİNİZİ BULUN

WiFi şifresini ve / veya adını değiştirmek için, IP adresini bilmek önemlidir, çünkü İnternet’e bağlanan ve iletişim kurmanıza yardımcı olan şey budur. İşletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Alternatif olarak, varsayılan yönlendirici IP adresini kullanın (192.168.0.1/192.168.1.1).

Windows 10’da IP adresini bulmak için:

  • Başlat simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
  • Ağı tıklayın & Internet simgesi.
  • Kablolu bağlantının IP adresini görüntülemek için sol menü bölmesinde Ethernet’i seçin ve ağ bağlantınızı seçin, IP adresiniz "IPv4 Adresi".
  • Kablosuz bağlantının IP adresini görüntülemek için, sol menü bölmesinde Wi-Fi’yi seçin ve Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın, IP adresiniz "IPv4 Adresi".

IP adresini Mac OS X 10.5 ve sonraki sürümlerinde bulmak için:

  • Apple menüsünden Sistem Tercihleri’nde Sistem Tercihleri ​​… ‘ni seçin, Görünüm menüsünden Ağ’ı seçin..
  • Ağ Tercihleri ​​penceresinde bir ağ bağlantı noktasını tıklatın (örn. Ethernet, AirPort, Wi-Fi). Bağlıysanız, IP adresini aşağıda görürsünüz "durum."

YÖNLENDİRİCİ YÖNETİM PANELİNE GİT

IP adresinizi öğrendikten sonra, IP adresini tarayıcıdaki adres çubuğuna girerek yönlendiricinin web arayüzüne erişebilirsiniz..

Bu sizi yönlendirici ayarlarınıza erişebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir ağ geçidine götürecektir. Ayarlara erişmeden önce yönlendirici kullanıcı adını ve şifresini kullanarak oturum açmanız gerekecektir. Yönetici paneli için varsayılan kullanıcı adı ve şifrelerin listesi.


KABLOSUZ BÖLÜMÜ AÇIN

Bilgileriniz girilip giriş yaptıktan sonra, yapılandırma sayfasının “Kablosuz” bölümünü arayacaksınız.

Bu seçenek için doğru şekilde kullanılan ad değişiklik gösterir ve üreticiden üreticiye değişir, ancak genellikle “Kablosuz” veya “Kablosuz Ayarları / Kurulumu” gibi anahtar kelimelerden oluşur.

Kablosuz bölümün altında birden fazla alt bölüm varsa, “Kablosuz Güvenlik” adlı bir sayfa ararsınız.

WIFI ŞİFRESİNİ DEĞİŞTİR

Şu yöne rotayı ayarla "Kablosuz" > kablosuz güvenlik > Bir güvenlik modu seçin (WPA / WPA2) > Şifre / Önceden Paylaşılan Anahtar veya "Parola".

Burası yeni WiFi şifrenizi girebileceğiniz yerdir. WiFi şifrenizin saldırıya uğramasını önlemek için güçlü bir şifre olduğundan ve kırılması / tahmin edilmesi zor olduğundan emin olmanız gerekir..

Kişisel herhangi bir şeyle ilgili olmamalı, şifre ne kadar uzunsa, o kadar iyi ve sayıların, rastgele vakaların ve özel karakterlerin karışık kombinasyonu (! $ Veya hatta # gibi).

WiFi Parolanızı Neden Koruyun?

Wi-Fi bugün neredeyse hepimiz için çok önemlidir. Akıştan çevrimiçi karmaşık süreçleri işlemeye kadar, Wi-Fi teknolojisi neredeyse her şeyin dijitalleştiği bir geleceğin yolunu açtı.

Bugün herkesin bir Wi-Fi cihazına ihtiyacı var. Ancak güvenli olmayan bir Wi-Fi kişisel bilgilerinizi riske atabilir veya güvenli olmayan bir Wi-Fi, komşularınıza internetinizi serbest bırakma ve bant genişliğinizin hızından ve performansından ödün verme şansı verebilir.

Bazı insanlar WiFi’ye şifre olmadan bağlanmayı seçse de, yönlendiricinizin şifresini korumalı ve sık sık şifreyi değiştirmek ağınızı korumak ve bilgilerinizi güvende tutmak için çok önemlidir..

WiFi Güvenliği İçin Ek Adımlar

Güvenlik Türünüzü Kontrol Edin

Wi-Fi sistemlerinde üç tür kablosuz şifreleme bulunur: WEP, WPA ve WPA2.

WPA2 en güvenli olanıdır, ancak kodlama desteklenmeyeceği ve bağlantı hatalarına neden olacağı için eski cihazlarda çalışmaz.

Bu gibi durumlarda, WPA’ya geçebilirsiniz. Bir örnekte, şifrelemeyi kırmak kolay olduğu ve 30 dakikadan kısa bir sürede saldırıya uğratılabileceği için WEP önerilmez.

Ağ Adınızı Değiştirin

Ağ adının değiştirilmesinin dolaylı bağlantısı olduğu kadar güvenlikle doğrudan bir ilişkisi yoktur..

Bunun nedeni, varsayılan adlara sahip yönlendiricilerin, değiştirilen bir addan daha kolay saldırı hedefleri olarak görülmesi nedeniyle sadece psikolojik bir numara olmasıdır..

Ağ adı herkese açık olarak yayınlandığından, kişisel olarak tanımlanabilir hiçbir şey içermemelidir.

Ayarlarınızı Kaydedin

Son olarak, bilgileri (yeni şifreniz veya kullanıcı adınız gibi) girmeyi ve ayarlarınızı (güvenlik türü) güncellemeyi bitirdikten sonra, "Uygulamak" veya “Kayıt etmek” genellikle sayfanın üstünde veya altında bulunan düğme.

Bunu yaptıktan sonra, yönlendiricinin değişiklikleri işlemesi birkaç dakika sürecektir, bu noktada bağlı tüm cihazların otomatik olarak bağlantısı kesilecektir.

Ayarlar değiştirildikten sonra, yeni şifrenizi kullanarak cihazlarınızı tekrar kablosuz ağa bağlayabilirsiniz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me