Yavaş WiFi Bağlantısı İçin 5 Neden


Yavaş WiFi Bağlantısı İçin 5 Neden

Yavaş çalışan bir Wi-Fi, birçok geçerli faktörden kaynaklanabilir. Düşük bir wifi hızının 5 olası nedeni şunlardır:


 • Arka planda çok fazla uygulama çalışıyor.
 • Tek bir kanala bağlı çok fazla cihaz var.
 • Yorucu etkinlikler gerçekleştiren kullanıcılar
 • Yönlendiricinizin yerleştirilme şekli
 • Eski donanım

img

 • Yanlış Kanal
 • Bant Genişliği Kullanımı
 • Eski Yönlendirici
 • Yanlış Yönlendirici Yerleşimi
 • Eski Sürücü

Kablosuz Ağım Neden Bu Kadar Yavaş?

Yüklenmesi oldukça uzun süren sayfalar oldukça sinir bozucu ve sabır testi de olabilir. Son teslim tarihlerini yakalamaya ve ödevlerinizi zamanında tamamlamaya çalışırken, yavaş Wi-Fi hızı daha da endişe verici bir duruma dönüşebilir.

Aşağıda Wi-Fi hızınızın olası çözümlerle yavaş olmasının bazı nedenleri belirtilmiştir.

*Not: Kötü bir Wi-Fi sinyali, bunun bir İnternet bağlantısı sorunu olduğunu düşünmenizi sağlayabilir, ancak gerçekte bu her zaman doğru değildir. İnternetinizi hızlandırmak veya Wi-Fi sinyalini artırmak için farklı adımlar izlemeniz gerekecek.

1. Yanlış kanala yerleştirildiniz

Kablosuz ağlar iki frekans bandından oluşur: sırasıyla 2,4 GHz ve 5 GHz. Bu frekans bantları hız olan iki faktörü ve ne kadar hızlı gidebileceklerini etkiler. Örneğin, 2,4 GHz kanal geniş bir kapsama alanı altında daha düşük hızlar sağlayabilirken; 5 GHz kanal daha küçük bir kapsama alanında daha yüksek hızlar iletebilir. Tercihen 2.4 GHz bağlantı, 5GHz ağdan daha az gürültü veya parazit nedeniyle şehir bölgelerine daha iyi uygulanır. Bu bantlar birden fazla kanala ayrılmıştır.

Wi-Fi’nin evde yavaş olmasının yaygın bir nedeni, mikrodalga fırınlar, kablosuz telefonlar ve aynı 2,4 GHz kanalında iletim yapan diğer cihazlar gibi cihazların varlığından kaynaklanmaktadır. Bu cihazlar yakında varsa, Wi-Fi hızının düşmesine neden olabilir. Bu, aynı ağa bağlı ve aynı frekansta çalışan çok sayıda cihaza sahip olabilecek komşularınız için geçerlidir.

Kanallar yollara benzer ve cihazlar yoldaki araçlardır. Herkes belirtilen hedefe ulaşmak için aynı rotayı kullanırsa, trafik sıkışıklığına neden olması muhtemeldir. Ancak aynı hedefe birkaç rota yönlendiriliyorsa, trafiği bölerek daha az tıkanıklığa neden olabilir. Bu nedenle, en az trafik sıkışıklığı olan kanalı seçmek örnekler için tavsiye edilebilir bir çözümdür, kanal 1, 6 ve 11 mevcut en hızlı kanallardır.

Nasıl düzeltilir?

Ağınızda en fazla tıkanıklığı bulmak için NetSpot gibi bir kablosuz analiz uygulaması kullanın ve ardından kanalınızı yönlendiricinize kaydırın.

2. Aşırı yüklenmiş bant genişliği kullanımı

Bant genişliği, her zaman ağ üzerinden iletilen en yüksek miktarda veri anlamına gelir. Wi-Fi bağlantınızı birden çok kişiyle paylaşırsanız, çevrimiçi video oyunları oynamak, büyük ses dosyaları akışı ve diğer etkinlikler gibi bant genişliği tüketen etkinliklerde yer alan kişiler her zaman değerli etkinliklerinizi kullanma eğilimindedir. Bu etkinlikleri durdurmak, Wi-Fi performansınızı önemli ölçüde artırabilir.

Nasıl düzeltilir?

En fazla bant genişliğini kaplayan uygulamaları anlamaya yardımcı olmak için DD-WRT veya Garygole gibi bant genişliği izleme yazılımını yükleme

aynı ağda çok fazla kişi var

3. Yönlendiriciniz güncel değil

Eski bir yönlendirici ayrıca düşük Wi-Fi hızına yol açabilir. Daha yeni cihazlar, eski cihazlara kıyasla çok daha iyi bağlantı ve menzil sağlar. Örneğin, on yıl öncesine dayanan yönlendirici cihazların Wi-Fi hızı yaklaşık 25mpbs’dir (saniyede megabit). Cihazlar birkaç yıl sonra serbest bırakılırken, 150 ila 500mbps arasında değişen hızlara sahipti.

Yönlendiriciler, yıllar geçtikçe iyileştirilen farklı Wi-Fi standartlarını destekler. Bugün piyasadaki yönlendiriciler için en çok talep gören Wi-Fi standartları B, G, N ve AC’dir. Bunların her biri arasındaki temel fark aktarım hızıdır. Örneğin, kablosuz B’nin 11 mbps aktarım hızı varken kablosuz G’nin 54 mbps Wi-Fi hızı vardır.

Nasıl düzeltilir?

Yavaş bir Wi-Fi bağlantınız varsa, işleri sizin için hızlandıracak yönlendiriciyi yeniden başlatmayı deneyin. Kabloyu yönlendiricinizden çıkarın ve birkaç saniye sonra bağlayın. Sizin için işe yaramazsa, olası en iyi çözüm yeni bir cihaz satın almak olacaktır.

eski yönlendirici

4. Yönlendiricinizin yanlış yerleştirilmesi

Yeni bir cihaz satın aldıysanız ancak Kablosuz hızınızla ilgili hala sorun yaşıyorsanız, sorun yönlendiricinin konumlandırılmasıyla ilgili olabilir. Sinyaller dışa doğru hareket etme eğilimindedir, bu nedenle yönlendiriciyi evinizin köşesine yerleştirmek yerine tüm ev yarıçapını kaplayan bir yere yerleştirmek en iyisidir.

Nasıl düzeltilir?

 • Eviniz özellikle yönlendiricinizin tam kapsama sağlayamayacağı kadar büyük olabilir; daha sonra evin her tarafına yayılan sinyallerin aralığını artırmak için Wi-Fi genişleticiler uygulamanız gerekecektir. Bu genişleticiler, yönlendiriciye bağlanan ve çok daha geniş bir alanı kaplamak için tekrar tekrar sinyal atan yardımcı cihazlardır..
 • Beton ve malzeme gibi malzemeler Wi-Fi sinyallerini engelleyebileceğinden ve böylece Wi-Fi’yi yavaşlatabileceğinden yönlendiriciyi bodrumunuzun yakınına veya bodrumunuza yerleştirmekten kaçının.
 • Yönlendiriciyi bir kitap rafında veya yerde bırakmak, Wi-Fi sinyallerinizi yaymak için en iyi konum değildir. Bununla birlikte, göze çarpan bir Wi-Fi performansı elde etmek için yönlendiriciyi belirli bir yüksekliğe yerleştirmek, yayın aralığını tamamen genişletmektir..

yönlendirici yerleşimi

5. Eski ağ sürücüsü

İnternet bağlantısı kurmak için ağ sürücüleri tarafından desteklenen bir ağ adaptörü gereklidir. Genel olarak, Windows bu sürücüleri en iyi sürücünün hatasız olmasını sağlamak için otomatik olarak aylık olarak günceller. Ancak, bu kablosuz sürücülerin kaybolabileceği veya sonuç olarak donanımınızla uyumsuz hale gelebileceği zamanlar olabilir, bu da Wi-Fi bağlantı sorunlarına yol açar.

Nasıl düzeltilir?

Arama kutusuna aygıt yöneticisi yazıp ağ bağdaştırıcınızı arayarak sürücüyü el ile güncelleyebilirsiniz. Güncellemek istediğiniz ağ bağdaştırıcısını sağ tıklatıp güncelleme sürücüsünü seçin. Kullanılabilir bir güncelleştirme isterse, yükle’yi tıklayın ve eğer değilse sisteminiz güncel.

sürücüyü güncelle

İpucu: Bağlantı Hızınızı Test Edin!

Doğru ve doğru sonuçlar için arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın ve kullanıyorsanız Adblocker’ı duraklatın.

Not: İnternet hızınız gece yarısı yerine günün daha yoğun saatlerinde yavaş olabilir, temelde mahallenizin yarısı muhtemelen uykudadır. Bununla birlikte, hızınız sürekli olarak düşükse, plan yükseltmesi almak için ISS’nizi (İnternet Servis Sağlayıcısı) aramak isteyebilirsiniz.!

 • Tercih ettiğiniz tarayıcıyı açın ve speed.googlefiber.net gibi bir hız testi web sitesine gidin.
 • Üzerine dokunun. "Oyna" ikon
 • Birkaç saniye sonra ping, indirme hızı ve yükleme hızını göreceksiniz.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map